Wschód uczy się od nas

Grupa sześciu osób z Grodna gości od dzisiaj (8. września 2014r.) w Białymstoku. Są to wolontariusze, którzy na co dzień zajmują się osobami niepełnosprawnymi i na naszym przykładzie chcą się uczyć prawidłowych zasad opieki.

- Staramy się propagować ideę hospicyjną i przekazywać ją przyjaciołom chorych z ościennych państw – tłumaczy cel wizyty dr Tadeusz Borowski-Beszta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Białymstoku. - Opieka hospicyjna na Wschodzie jest jeszcze w powijakach. Mam nadzieję, że pobyt u nas i przeprowadzone szkolenia poszerzą wiedzę tych ludzi.

Grodzieńscy goście to rodzice chorych dzieci. Wybrani zostali przez ks. Witolija Dobrołowicza, który kieruje Caritasem w Grodnie. Spędzą w Białymstoku tydzień. Codziennie będą się spotykać na szkoleniach. Zapoznają się z procedurami i problematyką opieki hospicyjnej, będą się uczyć specjalistycznej opieki nad chorymi jak np. toalety, karmienia, podstawowych zabiegów medycznych. Oprócz wiedzy teoretycznej, na miejscu mogą spróbować swoich sił w hospicjum.

Towarzystwo zapewnia gościom zakwaterowanie w wyremontowanym domu przy ul. Świętojańskiej, a także wyżywienie (obiady). Poza ciężką pracą, goście będą mogli zwiedzić nasze miasto.

Warto dodać, iż jest to pierwsza grupa z cyklu spotkań z opieką hospicyjną. Na podobne wizyty zapowiadają się bowiem kolejne osoby m.in. grupa z Łucka na Ukrainie.

Barbara Klem

Fot. Jan Kondzior