JoomlaTemplates.me by Cheap Hosting

Odeszła od nas...

29 listopada 2020 r. odeszła od nas w wieku 71 lat dr Krystyna Ermusz, która przez wiele lat pracowała w Białostockim Hospicjum.

Była pediatrą, neonatologiem, ordynatorem Oddziału Neonatologii Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku. Jeszcze podczas tej pracy zaangażowała się w opiekę hospicyjną, uczestnicząc praktycznie od początku w organizacji i dziełach Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum".

Była zaangażowana w opiekę nad chorymi w domu, a następnie w naszych placówkach stacjonarnych. Można powiedzieć, że w zakresie jej pracy była opieka nad życiem człowieka od poczęcia aż do śmierci i samo to wystarczyłoby na piękny życiorys. Było jednak w dr Krysi, bo tak ją nazywaliśmy, wiele innych aktywności, z których wszystkie związane były ze służbą człowiekowi. Dr Krysia była wieloletnim Kierownikiem Służby Medycznej Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz Pielgrzymek dla Osób Niepełnosprawnych do Lourdes, organizowanych przez ks. Jana Filewicza transportem kolejowym. W 1992r. przez kilka miesięcy pracowała w ramach wolontariatu misyjnego Archidiecezji Białostockiej w Brazylii na wyspie Marajo u ujścia rzeki Amazonki w placówce misyjnej w miasteczku Anajas w stanie Para. Mało kto wie, że była zaangażowana w działalność opozycyjną, a w jej domu była ukryta drukarnia prasy podziemnej. W 2018 r. za tę działalność została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności przez IPN oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP.
Życie dr Krysi Ermusz było życiem dla innych. Przez wieloletni związek z Hospicjum w Białymstoku zapamiętamy ją jako skromnego i życzliwego człowieka, sumiennego i zaangażowanego lekarza, prawdziwego przyjaciela chorych. Dla każdego miała dobre słowo, uśmiech, życzliwe spojrzenie, słowa zainteresowania. Była bardzo dobrym człowiekiem i taką pozostanie w naszej pamięci.
dr Jolanta Iwanowska TPCh Hospicjum w Białymstoku

Odsłony: 2491