XXV - lecie TPCh

Dokładnie 25 lat temu, w listopadzie, Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" w Białymstoku zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie i rozpoczęło organizację opieki domowej dla pacjentów z chorobami nowotworowymi. W tej chwili świętuje swój jubileusz i planuje otwarcie nowego skrzydła, które zostało zbudowane dzięki darowiznom ludzi dobrej woli.

W niedzielę świętowano jubileusz ćwierćwiecza działalności towarzystwa w nowo budowanym skrzydle hospicjum przy ul. Sobieskiego 1. Rozpoczęła go msza święta w sali konferencyjnej nowego budynku, następnie dr Tadeusz Beszta-Borowski, prezes towarzystwa i kierownik Domu Opatrzności Bożej, przypomniał historię działalności. Można było obejrzeć nowy budynek, który już niebawem będzie oddany do użytku. Wnętrza są już w dużej mierze wykończone, łazienki mają ułożoną ceramikę, a sale chorych czekają na wniesienie łóżek.

- Towarzystwo dokłada starań, aby oddać część sal w tym roku i tym samym rozszerzyć liczbę miejsc, którymi dysponuje hospicjum. Dzięki temu udałoby się od stycznia 2013 roku rozszerzyć kontrakt z NFZ na tych dodatkowych pacjentów. Wszystko po to, aby zminimalizować liczbę osób oczekujących na dostanie się do hospicjum. Niestety, wciąż kolejki te są długie i nie każdy się doczeka na swoją kolej - mówi Jan Kondzior, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum".

Kiedy powstało ono w 1987 roku, kilka zespołów złożonych z lekarza, pielęgniarki, niekiedy wolontariusza odwiedzało chorych w domu po wezwaniu telefonicznym. Z czasem oczywista stała się potrzeba stworzenia hospicjum stacjonarnego. I tak w 1992 roku w przeznaczonym początkowo do wyburzenia, a później wyremontowanym przez TPCH domu przy ul. Świętojańskiej 1c udało się zainstalować 5 łóżek, by w ten sposób powstała pierwsza tego typu placówka w Polsce. Szybko okazało się, że potrzebny jest większy obiekt, spełniający wymogi stawiane stacjonarnym placówkom służby zdrowia. Z budynków zaoferowanych przez magistrat towarzystwo zdecydowało się na przejęcie w dzierżawę wieczystą i przebudowę zabytkowego piętrowego domu przy ul. Sobieskiego 1. Minęło 10 lat, nim obiekt o pow. 800 m kw., dysponujący 16 łóżkami (z czasem dostawiono dalszych 7), był gotowy. Remont i wyposażenie hospicjum to głównie owoc ofiarności darczyńców.

Liczba chorych objętych opieką i leczeniem paliatywnym w obu placówkach hospicyjnych wynosi rocznie około 300, a dotychczas przekroczyła 3 tysiące osób. Do hospicjum Dom Opatrzności Bożej przyjmowani są chorzy nie tylko z Białegostoku, ale także z południowej i środkowej części województwa podlaskiego. Ich wzrastająca liczba sprawiła, że towarzystwo podjęło decyzję o dobudowie skrzydła do budynku przy ul. Sobieskiego. Prace trwają od 2009 roku. Znów dzięki darowiznom ludzi dobrej woli, firm, stowarzyszeń, ale także dzięki wpływom z odpisu 1 procentu podatku.

Cały tekst: http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35241,12921362,Hospicjum_pomaga_od_25_lat__Nowy_budynek_prawie_ukonczony.html#ixzz2JUpt055M