11 i 13 maja 2017 r

W dniach 11 i 13 maja 2017 r. obchodziliśmy jubileusz XXX-lecia powstania Towarzystwa Przyjaciół Chorych „HOSPICJUM” (21 maja 1987 r.) i XXV-lecie otwarcia naszego pierwszego domu hospicyjnego przy ul Świętojańskiej 1c (13 maja 1992 r.). Więcej zdjęć w galerii (cz I, cz II).

Dnia 11 maja w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku odbyła się Jubileuszowa Gala  prowadzona przez p. red. Barbarę Klem i p. red. Lecha Marka. W jej trakcie przedstawiono w skrócie historię Towarzystwa , mogliśmy obejrzeć  film o Hospicjum, a niektórzy z nas, docenieni przez władze, zostali odznaczeni przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Zasługi oraz przez Ministra Zdrowia odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.  Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał TPCh HOSPICJUM odznakę honorową Województwa Podlaskiego w uznaniu zasług za 30 lat pracy. Także zarząd Towarzystwa przyznał swoje statuetki dla darczyńców,  dobrodziejów i przyjaciół Hospicjum. Był też czas na słowa uznania ze strony władz i życzenia  dalszego rozwoju.
    Gali towarzyszyła piękna oprawa muzyczna. W I części słyszeliśmy sopran p. Ewy Głażewskiej-Kalenik z akompaniamentem p. Eweliny Muchy-Kondratowicz na fortepianie w repertuarze klasycznym, w II części, już bardziej kameralnie,  grał zespół Maki Jazz Band.

W przedsięwzięciu pomagali wydatnie uczniowie I LO w Białymstoku z  pedagogiem panią Barbarą Podlewską.

Gala w Teatrze zakończyła się na słodko, przy owocach, kawie, a przede wszystkim ogromnym pysznym torcie, wykonanym specjalnie na tę okazję.
  Druga część naszego jubileuszu, z uwagi na towarzysząca nam od lat datę 13 maja, kiedy to zostały oddane do użytku poszczególne części hospicjum stacjonarnego oraz usytuowanie domu hospicyjnego na terenie parafii p.w. Matki Bożej Fatimskiej, została wpisana w obchody 100-lecia Objawień Fatimskich. O godz. 11.00 wzięliśmy udział w mszy św. z udziałem JE ks. Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego i duchowieństwa, w tym kapelanów hospicjów z Polski. Następnie w Hospicjum przy ul Sobieskiego 1 odbyła się uroczysta sesja poświęcona tematyce hospicyjnej.
  Prezes TPCh Hospicjum p. dr Tadeusz Borowski przedstawił historię Towarzystwa i rozwoju  opieki paliatywnej w przeciągu 30 lat. Jego wystąpienie  było uzupełnione refleksjami  dr Jolanty Iwanowskiej. Usłyszeliśmy też przemyślenia dr. Jana Szafrańca oraz ks. dr. Pawła Murzińskiego na temat psychologicznych i duchowych aspektów w opiece nad chorym. Po obiedzie z prezentacjami wystąpili goście z ośrodków paliatywnych na Białorusi, obejrzeliśmy też  prezentację z Hospicjum Wileńskiego. Spotkanie prowadziły dr Monika Rucińska oraz dr Jolanta Iwanowska.
  Całość spotkania miała przyjacielski klimat. Miło nam było gościć przedstawicieli hospicjów z kraju i zagranicy oraz naszych wolontariuszy, sympatyków i przyjaciół.

Po sesji goście z kraju i chętni mieli okazje zobaczyć z przewodnikiem nasze miasto, a w niedzielę  14 maja odbyła się wycieczka po sanktuariach Podlasia - w Różanymstoku i Sokółce.
Jolanta Iwanowska