Projekt stanowiska Forum Hospicjów Polskich

Projekt stanowiska zajętego przez Forum Hospicjów Polskich w sprawie ustawy zezwalającej na eutanazję osób nieuleczalnie chorych uchwalonej przez parlament Kanady.

Z uczuciami rozczarowania, bólu a także wstydu (jako Polacy należymy także do cywilizacji zachodniej) przyjęliśmy wiadomość o ustawie uchwalonej przez parlament Kanady, umożliwiającej zabijanie ludzi chorych. Nasuwa to u Polaków skojarzenie z poleceniem wydanym przez Adolfa Hitlera z datą 01-09-1939 r. (data agresji na Polskę) zapewnienia "łaskawej śmierci" dla przewlekle i nieuleczalnie chorych. Niemcy na wstępie wymordowali w samej tylko Polsce kilkanaście tysięcy chorych, wkrótce potem mordowano już masowo, nie koniecznie chorych, Polaków, polskich Żydów i Cyganów. Uruchomienie machiny śmierci pociąga za sobą reakcję lawinową co obserwujemy w krajach takich jak Holandia, Belgia czy Szwajcaria, gdzie świadczy się już nawet komercyjne usługi eutanazyjne. Dochodzi do tego, że w tych krajach nie wolno skazać największych zbrodniarzy odpowiedzialnych nawet za ludobójstwo, a wolno uśmiercać ludzi schorowanych, którzy nie potrafią się obronić. Czy ustawa dopuszczająca uśmiercanie ludzi chorych, rzekomo dla ich dobra, zamiast zaoferować im właściwą opiekę, nie jest wyrazem upadku moralnego części krajów zachodniej cywilizacji?
Czy nie degraduje zawodu lekarza, który od czasów Hipokratesa z obrońcy życia człowieka, staje się w odczuciu chorego potencjalnym jego zabójcą?
Doświadczenie polskich hospicjów dostarcza dowodów, że chory któremu zapewni się należytą opiekę lekarską, pielęgniarską, psychologiczną a także duchową nie zwraca się o skrócenie mu życia. Nie znamy takich przypadków.
Wyrażamy nadzieję, że kolejny parlament uchyli ustawę hańbiącą Kanadę.

Wniosek wniesiony przez zarząd TPCh Hospicjum Białystok.