Będzie więcej miejsca w hospicjum dla dorosłych. Gotowe drugie piętro

Dzięki wsparciu wszystkich tych, którzy pamiętają o Domu Opatrzności Bożej prowadzonym przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum", udało się wykończyć drugie piętro rozbudowywanej placówki przy ul. Sobieskiego. W maju na śmiertelnie chorych czekać będzie o 12 łóżek więcej.

Hospicjum od kilku lat jest rozbudowywane, aby w mieście wielkości Białegostoku ludzie mieli warunki do godnego odchodzenia - co do tej pory było problemem przez brak wystarczającej ilości miejsc. Inwestycja prowadzona metodą gospodarczą nie byłaby możliwa, gdyby nie pieniądze przekazywane z 1 procentu od podatku oraz zebrane dzięki wydarzeniom charytatywnym i specjalnym zbiórkom. Nawet w tej chwili środki na rzecz Domu Opatrzności Bożej można wrzucać do skarbon, które ustawiły społeczniczki z grupy Szczęściary przy Stowarzyszeniu Kontakt Miast Białystok-Eindhoven w sklepach PSS Społem.

Nowe łóżka już w maju

To, że pieniądze nie idą na marne, można było się już realnie przekonać, kiedy w ubiegłym roku uruchomiono pierwszą kondygnację nowego skrzydła budynku przy ul. Sobieskiego. Teraz udało się przygotować do użytku kolejną jego część.

- Obecnie jest ona już po odbiorach wszelkich instytucji i trwa wnoszenie łóżek i wyposażenia. W ten sposób już w najbliższym czasie hospicjum zyska kolejnych 12 łóżek i gotowe będzie całe drugie piętro nowego budynku. Razem cała placówka będzie w stanie przyjąć 54 pacjentów. To 11 razy więcej niż w momencie powstania hospicjum w Białymstoku - informuje Barbara Klem, która pomaga hospicjum.

Ale nadal trwają też prace wykończeniowe na połowie pierwszego piętra.

- Nadal nie mamy całkowicie wykończonej i wyposażonej części kuchennej. Tu najistotniejszą sprawą jest zakup specjalistycznego pieca, na który trzeba wydać około 35 tys. zł, a na taką kwotę hospicjum na razie nie stać. Szukamy sponsorów. Przybywa bowiem kolejnych 12 osób, a stara kuchnia nie jest w stanie - mówiąc żartobliwie - nam urosnąć. Trzy posiłki dziennie dla 54 osób przygotowywane będą nadal na trzech zwykłych - takich, jakie mamy we własnych domach - kuchenkach - dodaje pani Barbara.

Nadal nie została jeszcze wykończona w całości piwnica, gdzie będzie m.in. pralnia, suszarnia i prasowalnia. Do zagospodarowania jest także strych.

Pierwsze hospicjum w Polsce

13 maja przypada 27. rocznica powołania do istnienia Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum" i jednocześnie 22. rocznica powstania hospicjum w Białymstoku, które było pierwszą tego typu placówką w Polsce. Rocznica będzie okazją do uruchomienia i poświęcenia nowej części. Będzie to uroczystość dla osób, które wniosły konkretny wkład w rozbudowę hospicjum, dla wolontariuszy i pracowników oraz wszystkich sympatyków hospicjum. Przy tej okazji przed nowym budynkiem od strony ul. Łąkowej pojawi się ozdobna rabata, która także powstała społecznie.

Monika Kosz-Koszewska

Tekst z bialystok.gazeta.pl